Obec Ctiboř
Ctiboř

Falešné hranice: Akce „KÁMEN“

Kdy: 3. 5. 2022 0:00 - 22. 5. 2022 23:59

Kde: Kino Bor

Falešné hranice: Akce „KÁMEN“

Srdečně Vás zveme na prohlídku putovní výstavy Falešné hranice: Akce „KÁMEN“. Oběti a strůjci nejutajovanějších zločinů StB 1948-1951, která bude vystavena v kině v Boru od 3. 5. 2022 do 22. 5. 2022.

Typ akce: ostatní (akce pro celou rodinu, akce pro celou rodinu, akce pro celou rodinu)

Společnost pro výzkum zločinů komunismu, z. s. představuje historicky cenné dílo, které mapuje tuto téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečnosti z přelomu 40. a 50. let 20. století. Vychází z příběhů publikovaných v knihách KÁMEN (Nakladatelství Českého lesa 2013) a FALEŠNÉ HRANICE (Argo 2018). Na mnoha osobitých příkladech popisuje příběhy účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti vyprovokované k útěku z Československa. Tajná policie vymyslela akci „Kámen“, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky. S usvědčujícími materiály pak byly osoby, které se domnívaly, že skutečně překročily státní hranici, za nedovolený „přechod“ zatčeny a odsouzeny. Nešlo o náhody, nýbrž o široce uplatňovaná opatření bezpečnostního aparátu, který skrytě porušoval vlastní zákony. Záměrem je přiblížit rafinovanost, která se v chápání státně bezpečnostní práce stávala samozřejmostí. Navzdory faktu, že se jednalo o nejutajovanější represivní akce komunistického režimu, autorka knih i výstavy – badatelka Václava Jandečková odhaluje nové oběti i pachatele, nastiňuje vývoj akce „Kámen“ v čase i prostoru, dokládá škálu důvodů pro její využití. Unikátní archivní materiály jsou konfrontovány s pozdějšími výpověďmi svědků, postupy tajné policie tak představuje v novém světle. Jak je možné, že aktéři těchto dosud nepromlčených zločinů zůstali nepotrestáni?

Výstava vznikla za podpory Plzeňského kraje, města Kdyně, města Cheb, města Klatovy, městysu Všeruby, obce Tři Sekery a vzhledem k celospolečenskému významu získala záštity od Ministerstva kultury ČR, Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, v. v. i. a Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Adresa místa konání

Kino Bor, , Bor, 34802

Časová náročnost

Doba trvání: 20,0 dní